• FelsefeSinifi.Com
    • "Felsefe merakla başlar" Platon
    • Felsefe yapmak mı lazımdır diyorsunuz, o halde felsefe yapmak lazımdır. Felsefe yapmamak mı lazımdır diyorsunuz, bunu yapmak için yine felsefe yapmak lazımdır. (Aristoteles)

Felsefe, Sosyoloji ve Psikoloji dersleri

Üyelik Girişi
E-Haber
Site Haritası
Hava Durumu

Varlığa İlişkin İki Farklı (Felsefi ve Bilimsel) Yaklaşım

Varlığa İlişkin İki Farklı (Felsefi ve Bilimsel) Yaklaşım

Varlık hem bilimin hem de felsefenin konusudur. İlk çağ doğa filozoflarının ilgilendiği ilk konu varlıktır. Doğa filozoflarına göre evrenin bir ilk biçimi "arkhe"si vardır. Herşey bu arkhenin (ana maddenin) dönüşümüyle ortaya çıkmıştır. İlk defa Thales evrendeki her şeyin aslını yani ana varlığın ne olduğunu aramış ve bunu mitolojiden farklı olarak "Ana varlık sudur" şeklinde cevaplamıştır. Ana maddenin (arkhenin) ne  olduğuna ilişkin bazı tanımlar:

Herakleitos→ Ateş, Demokritos→ Atom, Pisagor→ Sayı, Anksimendros→ Hava, Anaksimenes→Aperion (sınırsız sonsuz varlık), Empedokles→ Toprak,hava,su ve ateş.

Bilim varlığın olup olmadığından kuşku duymadan var olarak kabul ederek kendine özgü yöntemlerle ele alıp inceler.Bilimler varlığı incelerken, nesneleri ve onlarla ilişkili olan olayları gözlemler, anlamaya çalışır. Elde ettiklerinin de doğru olup olmadığını deneylerle denetler. Böylece olaylar olgular arasında değişmeyen, genel olan ve kanıtlanmış olan ilişkileri, yani yasaları bulmaya çalışır. Bilimin yaklaşımı indirgemeci ve determinist, felsefenin yaklaşımı ise bütüncüldür.Felsefenin varlığı ele alış biçimi, bilimin varlığı ele alış ve inceleyiş biçiminden farklıdır. Felsefe, varlığı konu alanlarına bölmez. Varlığı bütün olarak ele alır ve onu tartışma konusu yapar. Bilim ise varlığı konu alanlarına bölerek, olduğu gibi araştırır ve inceler.

Determinizm: Doğada her olayın bir nedeni olduğu ve aynı nedenler aynı sonuçları doğurduğu bilim ilkesidir.

 

Günün Sözü

Öfkeli bakan değil, akıllı bakan korkunç ve tehlikeli görünür: Kuşkusuz insan beyni aslanın pençesinden daha korkunç bir silahtır. (Arthur SCHOPENHAUER)

Nerede canlı bulduysam, orada güç iradesi buldum; hizmet edenlerin iradesinde bile efendi olma iradesi buldum. (NIETZSCHE)

Hep öğrenci kalan insan, öğretmenine borcunu kötü ödüyor demektir. (NIETZSCHE)

FelsefeSınıfı.Com'da Ara
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret1924543