• FelsefeSinifi.Com
    • "Felsefe merakla başlar" Platon
    • Felsefe yapmak mı lazımdır diyorsunuz, o halde felsefe yapmak lazımdır. Felsefe yapmamak mı lazımdır diyorsunuz, bunu yapmak için yine felsefe yapmak lazımdır. (Aristoteles)
Üyelik Girişi
E-Haber
Site Haritası
Hava Durumu
Anlık
Yarın
38° 42° 20°

  

Felsefe kavramı, Yunanca philosophia kelimesinden gelir. Yunanca; "seviyorum", "arıyorum" anlamına gelen "phileo" ile "bilgi", "bilgelik" veya "hikmet" anlamına gelen "sophia" sözcüklerinin birleşiminden oluşan felsefenin sözcük anlamı: "bilgelik sevgisi" ya da "bilgi sevgisi"dir. Buna göre philosophia, bilgeliği sevme, bilgeliğe ulaşma çabası demektir.

Felsefeyle uğraşan her türden araştırmacıya filozof adı verilmiştir. "Ben filozofum" diyen ilk kişinin filozof Pythagoras olduğu söylenmektedir. Gerçek anlamda felsefe MÖ 6 yy da Thales'le başlamıştır. Felsefe terimi, gerçek anlamını Platon ve Aristoteles felsefesinde bulur. Aristo, felsefeyi "Varolanların ilk temellerini ve ilkelerini araştıran bir bilgidir." şeklinde tanımlar. Filozoflar felsefeyi farklı biçimlerde tanımlamıştır. Bu tanımlardan bazıları şöyle sıralayabiliriz:


"Felsefe, neleri bilmediğini bilmektir." SOKRATES
"Doğruyu bulma yolunda, düşünsel (İdealist) bir çalışmadır." PLATON
"İlkeler ya da ilk nedenler bilimidir felsefe." ARİSTOTELES
"Mutlu bir yaşam sağlamak için, tutarlı eylemsel bir sistemdir." EPİKUROS
"Felsefe tanrıyı bilmektir ve gerçek felsefeyle, gerçek din özdeştir." AUGUSTİNUS
"İnanılanı anlamaya çalışmaktır." ANSELMUS

"Eleştiridir." CAMPENELLA
"Deney ve gözleme dayanan bilimsel veriler üzerinde düşünmektir." F. BACON
"Felsefe yapmak doğru düşünmektir." T. HOBBES
"Felsefe yapmak ölmeyi öğrenmektir." Karl JASPERS


Felsefenin gerekliliği ve işlevi l Felsefi düşüncenin nitelikleri l Felsefenin diğer alanlarla ilişkisi Felsefe ve Yaşam ilişkisi l Felsefe açısından dilin önemi l Felsefenin konuları Felsefede tutarlılığın önemi

 

Etkinlikler için buraya tıklayınız.

Etkinlikler 2 için buraya tıklayınız.

 
1 Yorum - Yorum Yaz
E-Hizmetler

Günün Sözü

'Nezaket akıllılıktır, bunun sonucunda nezaketsizlik aptallıktır: nezaketsizlik yüzünden gereksiz yere ve bile bile düşman kazanmak, tıpkı insanın kendi evini kundaklaması gibi bir çılgınlıktır. Çünkü nezaket, oyuncak paralar gibidir, açıkça sahtedir: Bununla tasarruf etmek akılsızlık kanıtıdır; buna karşılık onu cömertçe kullanmak akıllılık kanıtıdır.

Nasıl ki doğal halinde sert ve gevrek olan balmumu, birazcık sıcaklık karşısında, istenilen her şeklin verilebileceği ölçüde yumuşuyorsa; en dikkafalı ve düşmanca insan bile, birazcık nezaket ve güler yüzle, yumuşak ve iyi huylu yapılabilir. Buna göre, balmumu için sıcaklık neyse insanlar için de nezaket odur.''

Schopenhauer - Nezaket Üzerine

Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret465841