• FelsefeSinifi.Com
    • "Felsefe merakla başlar" Platon
    • Felsefe yapmak mı lazımdır diyorsunuz, o halde felsefe yapmak lazımdır. Felsefe yapmamak mı lazımdır diyorsunuz, bunu yapmak için yine felsefe yapmak lazımdır. (Aristoteles)
Üyelik Girişi
E-Haber
Site Haritası
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 5°
Mehmet Şerif
info@felsefesinifi.com
Kadın Filozoflar
19/11/2011

Birçok alanda olduğu gibi düşünsel bir etkinlik olan felsefede de kadının adı anılmıyor. Bunun sebebini artık sorgulamayacağım. Ancak felsefe tarihine şöyle bir göz attığımızda büyük felsefe sistemler kuran Platon, kant, Hegel , Marx gibi erkek filozofların yanında kadın filozofların adından söz edilmiyor. Nitekim BBC’nin dinleyicileri arasında yaptığı dünyanın en büyük filozofu kimdir? Konulu ankette ilk yirmiye hiçbir kadın girememişti. Doğal olarak bu durum birçok kadın düşünürün tepkisin i çekmiştir.

Bugünden itibaren yeni yazı dizisini kadın filozoflara ayırmayı düşüyorum. Felsefe tarihinde bilinen ilk kadın filozof Hypatia olduğu düşünülmektedir. Siz okurlarım için Hypatia’nın yaşamı ve düşünceleri üzerine derlediklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Peki   Hypatia kimdir?

Antikçağın en önemli kadın filozofudur. İskenderiyeli Hypatia (370–415), o zamanların üniversitesi kabul edilen İskenderiye'deki Museion'da felsefe, matematik ve astronomi dersleri vermiştir. Platon ve Aristoteles'in tanıtılmasında dersleri etkili olmuştur. Tam olarak onun felsefesi bilinmemekle birlikte, daha az metafizik içerikli bir Yeni Platonculuk olduğu varsayılmaktadır. Güzel alımlı ve zeki bir kadın olmasının yanında nitelikli bir bilim insanıdır. Aritmetik alanında yazmış olduğu 13 ciltlik bir eseri vardır. Hypatia, Alman matematikçi ve astronomu johannes Kepler'den önce Gezegenlerin hareket yasalarını anlayan ve açıklamaya çalışan kişidir. Yaşadığı dönemde Hiristiyan Papazlar onu cadılıkla suçlamışlar. Dine hizmet ettiklerini sanan yobazlar tarafından sokakta taşlanarak feci bir şekilde öldürülmüştür. Onun yaşamı, 2009 yapımı Agora adlı filmde oscar ödüllü yıldız Rachel Weisz tarafından başarıyla canlandırılmıştır.

Kaynaklar: Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Vikipedi, özgür ansiklopedi,


Paylaş | | Yorum Yaz
10346 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Filozoflardan Diyaloglar - 19/12/2011
Felsefeye çağrı Platon’un dediği gibi merakla başlar.
FELSEFE EĞİTİMİ YÂDA EĞİTİMİN FELSEFESİ - 09/12/2010
FELSEFE EĞİTİMİ YÂDA EĞİTİMİN FELSEFESİ
Tufan - 28/10/2010
Bu gün içimden bu köşeye şiirlerimden birini eklemek istedim
Bunları biliyor musunuz? - 16/10/2010
Bunları biliyor musunuz?
Bunları biliyor musunuz? - 16/10/2010
Bunları biliyor musunuz?
Felsefeyi anlatmak - 21/08/2010
Of off ne zor şeymiş bu felsefeyle uğraşmak.
Eylemde Özgürlük Paradoksu - 12/08/2010
Yaşamımızın her anında sorgulanmaya ve üzerinde düşünülmeye değer kavramlar/problemler hep var olmuştur.
Mitostan Logosa Felsefenin Serüveni - 06/08/2010
Felsefenin serüveni uyanışın, akılcı düşünmenin ve mevcut yerleşik doğmalara başkaldırışının öyküsüdür.
Günün Sözü

Öfkeli bakan değil, akıllı bakan korkunç ve tehlikeli görünür: Kuşkusuz insan beyni aslanın pençesinden daha korkunç bir silahtır. (Arthur SCHOPENHAUER)

Nerede canlı bulduysam, orada güç iradesi buldum; hizmet edenlerin iradesinde bile efendi olma iradesi buldum. (NIETZSCHE)

Hep öğrenci kalan insan, öğretmenine borcunu kötü ödüyor demektir. (NIETZSCHE)

FelsefeSınıfı.Com'da Ara
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam565
Toplam Ziyaret1834004