• FelsefeSinifi.Com
    • "Felsefe merakla başlar" Platon
    • Felsefe yapmak mı lazımdır diyorsunuz, o halde felsefe yapmak lazımdır. Felsefe yapmamak mı lazımdır diyorsunuz, bunu yapmak için yine felsefe yapmak lazımdır. (Aristoteles)
Üyelik Girişi
E-Haber
Site Haritası
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 24° 7°

Mehmet Şerif

Mehmet Şerif
info@felsefesinifi.com
Filozoflardan Diyaloglar
19/12/2011

Felsefeye çağrı Platon’un dediği gibi merakla başlar. Doğru olarak kabul edilen şeylerin sorgulanması felsefenin önemli bir yönünü teşkil eder. “Söylenen her şeyin sorgulanmaya ve eleştiriye açık olması gerektiğinden, tartışma, savlama, kanıtlama, felsefe için yaşamsaldır. Dolayısıyla şöyle denilebilir: felsefe yapmak iki kişi ister ve felsefe, başkalarıyla birlikte yapılan bir hakikat arayışıdır.”

“ Felsefenin işi kurallar koymak değil, ortak aklın özel yargılarını çözmektir.”  I.KANT

Herakleitos’un en çok alıntılanan ünlü bazı deyişleri vardır. Herakleitos, bugün bile anılan iki şey söylemiştir. Biri, “görünenden güçlüdür görünmeyen bağlantı”; ikincisi, “aynı ırmağa iki kez girilemez.” Belki aynı ölçüde güzel bir sözü de şudur: “Zordur tutkularla savaşmak, ruhlarla ödenir.” Onun “Kırık Taşlar” adlı eseri bunun gibi aforizmalarla doludur.

Samos’lu Pythagoras , “felsefe” terimini icat eden ilk filozof olarak kabul edilir. Aynı zaman da matematik dahisi olan Pythagoras, matematik ve felsefeyi ilişkilendirerek onun için anahtar matematiktir.

“Bu dünya düşünenler için bir komedya, hissedenler için bir tragedyadır. Bundandır ki Demokritos gülmüş, Herakleitos ağlamıştır.” Horace WALPOLE

Empedokles, günümüzün ideal yönetim biçimi demokrasiden yana olan siyasi bir önderdi. Dört öğe fikri kendisine aittir. Evren toprak, su, hava ve ateşten oluşur. Kendisinin olanüstü yetenekleri olduğuna inandığından ünlü filozofun Etna Yanardağına atlayarak dramatik son hazırlamıştır kendisine.

“Herkes sadece kendi deneyimlerine inanır” EMPEDOKLESPaylaş | | Yorum Yaz
17427 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Kadın Filozoflar - 19/11/2011
FELSEFE EĞİTİMİ YÂDA EĞİTİMİN FELSEFESİ - 09/12/2010
Tufan - 28/10/2010
Bunları biliyor musunuz? - 16/10/2010
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Günün Sözü

Öfkeli bakan değil, akıllı bakan korkunç ve tehlikeli görünür: Kuşkusuz insan beyni aslanın pençesinden daha korkunç bir silahtır. (Arthur SCHOPENHAUER)

Nerede canlı bulduysam, orada güç iradesi buldum; hizmet edenlerin iradesinde bile efendi olma iradesi buldum. (NIETZSCHE)

Hep öğrenci kalan insan, öğretmenine borcunu kötü ödüyor demektir. (NIETZSCHE)

FelsefeSınıfı.Com'da Ara
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam809
Toplam Ziyaret1658457