• FelsefeSinifi.Com
    • "Felsefe merakla başlar" Platon
    • Felsefe yapmak mı lazımdır diyorsunuz, o halde felsefe yapmak lazımdır. Felsefe yapmamak mı lazımdır diyorsunuz, bunu yapmak için yine felsefe yapmak lazımdır. (Aristoteles)
Üyelik Girişi
E-Haber
Site Haritası
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 5°
Mehmet Şerif
info@felsefesinifi.com
Mitostan Logosa Felsefenin Serüveni
06/08/2010

Felsefenin serüveni uyanışın, akılcı düşünmenin ve mevcut yerleşik doğmalara başkaldırışının öyküsüdür. İnsanoğlu var olduğundan bu yana evreni, doğayı, toplumu ve kendini anlamlandırmaya ve tanımlamaya çalışmıştır. Bu tanımla ve anlamlandırma çoğu zaman ya efsane ve hurafelere dayandırmış ya da dinsel birtakım inanışlara. Basit bir meteorolojik olay olan yağmurun yağmasını, Antik Yunanlılar tanrılar tanrısı Zeus’un kendilerine kızgınlığına bağlamış ve bu yüzden kendilerine tükürdüğüne inanmışlardı.  Bunların tümü akıldışı olan açıklamalardır. Antik Yunan mitolojisi felsefe öncesi bu akıl dışılığın yansımasıdır. Bu durum insanın zihnini uzun yıllar meşgul etmiştir.

Eski Yunanda felsefe, mitolojik öykülerden ve efsanevi şiirsel anlatımlardan farklılaşarak tarih sahnesine çıkmıştır. Felsefeyi farklı kılan yaşam ve evrene ilişkin açıklama çabasını akıl yürütmeye ve gerekçelendirmeye çalışmasıdır. Bu döneme hâkim olan dini ve mitolojik yorumların yerini alan ve aklı temsil eden ‘logos’un* önemi artmıştır. Bu kavram Batı felsefesinin temelini oluşturmaktadır. İnsanın doğasında var olan bu septik--şüpheci, kuşkucu--tutum insanı yeni mecralara sürüklemiş ve yeni serüvenlerin başlangıcı olmuştur. Bu sonsuz ve her şeyi irdeleyen yolcuğun başkahramanı felsefeciler ya da bu etkinliği gerçekleştiren filozoflardır.

Genel olarak bakıldığında felsefenin ne tür bir uğraş olduğu ve gerekliliği konusunda insanlar üzerinde farklı duygular ve düşünceler uyandırdığı ileri sürülebilir. İnsanoğlu düşünme etkinliğinden ve bilme arzusundan vazgeçemeyeceğine göre tıpkı yeme içme gibi yaşamın her alanında felsefeye gereksinim duyarız. Çoğu zaman karşılaştığım şu klasik soru ‘Sahi ya nedir bu felsefe?’ sorusudur.  

Felsefe sözcüğünün kökeni bilgelik sevgisi anlamına gelen ‘filosofia’ kelimesine dayanmaktadır. Bilgelik sevgisi basit ve yüzeysel olmayan ancak bilme etkinliğine ve bilgiye çıkarsız büyük değer atfeden ve ona ulaşmaya çalışan derinlikli düşünmedir. Böylesine öznel bir etkinlik alanını tanımlamak güçtür. Buna rağmen fazla ayrıntıya girmeden bir iki tanım yapmayı yararlı görüyorum. Felsefe temelde sorgulamayı ve düşünmeyi esas alan zihinsel bir çabadır.  Felsefe algısal deneyimlerimizin ötesine geçen evreni anlamaya ve anlamlandıran etkinliklerden biridir.

Yaşamı boyunca hiç yazılı eser bırakmamış ve çok sayıda filozofu etkilemiş olan Sokrates’in felsefeye yaklaşımına baktığımızda toplumda kabul görmüş düşüncelerin sorgulamanın önemini ve insanların ne kadar sorgulamadan, düşünmeden uzak durduğunu göstermeye çalışmıştır. Bu durumu “irdelenmeyen hayat yaşamaya değmez” şeklinde ifade etmiştir.

Pek çok insanın aklına gelebilecek sorulardan biri de felsefenin yararının-değerinin- ne olduğudur? Bir mühendisin ya da doktorun ürettikleri insanlığa somut birtakım katkıları söz konusudur. Ancak irdeleyen, düşünen ve fikir üreten bir filozoftan bu türden bir katkı beklenmemelidir. Bertrand Russell bu durumu “felsefenin işlevi doğrudan değil, dolaylı olmaktadır.” Şeklinde ifade etmiştir. Felsefenin değerine ilişkin fikirlerini beyan eden düşünürlerden biri de İngiliz filozof Mill’dir. Ona göre, ‘düşünen ve sorgulayan insan diğerinin bildiği tüm hazlara aşinadır, ancak yalnız doğal hazlarla yaşayan insan felsefi bir dünyası olanın deneyimlediği mutluluğu bilemez.’ Belki de felsefenin değeri insana merak etme, sorgulama ve eleştirme alışkanlığı edindirdiği için, belki de Russell’in ifade ettiği gibi felsefe, insanı adetlerin ve alışkanlıkların tiranlığından kurtardığı için yararlıdır ve değerlidir.Paylaş | | Yorum Yaz
5220 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Filozoflardan Diyaloglar - 19/12/2011
Felsefeye çağrı Platon’un dediği gibi merakla başlar.
Kadın Filozoflar - 19/11/2011
Birçok alanda olduğu gibi düşünsel bir etkinlik olan felsefede de kadının adı anılmıyor.
FELSEFE EĞİTİMİ YÂDA EĞİTİMİN FELSEFESİ - 09/12/2010
FELSEFE EĞİTİMİ YÂDA EĞİTİMİN FELSEFESİ
Tufan - 28/10/2010
Bu gün içimden bu köşeye şiirlerimden birini eklemek istedim
Bunları biliyor musunuz? - 16/10/2010
Bunları biliyor musunuz?
Bunları biliyor musunuz? - 16/10/2010
Bunları biliyor musunuz?
Felsefeyi anlatmak - 21/08/2010
Of off ne zor şeymiş bu felsefeyle uğraşmak.
Eylemde Özgürlük Paradoksu - 12/08/2010
Yaşamımızın her anında sorgulanmaya ve üzerinde düşünülmeye değer kavramlar/problemler hep var olmuştur.
Günün Sözü

Öfkeli bakan değil, akıllı bakan korkunç ve tehlikeli görünür: Kuşkusuz insan beyni aslanın pençesinden daha korkunç bir silahtır. (Arthur SCHOPENHAUER)

Nerede canlı bulduysam, orada güç iradesi buldum; hizmet edenlerin iradesinde bile efendi olma iradesi buldum. (NIETZSCHE)

Hep öğrenci kalan insan, öğretmenine borcunu kötü ödüyor demektir. (NIETZSCHE)

FelsefeSınıfı.Com'da Ara
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam598
Toplam Ziyaret1834037