• FelsefeSinifi.Com
    • "Felsefe merakla başlar" Platon
    • Felsefe yapmak mı lazımdır diyorsunuz, o halde felsefe yapmak lazımdır. Felsefe yapmamak mı lazımdır diyorsunuz, bunu yapmak için yine felsefe yapmak lazımdır. (Aristoteles)
Üyelik Girişi
E-Haber
Site Haritası
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 5°
Mehmet Şerif
info@felsefesinifi.com
FELSEFE EĞİTİMİ YÂDA EĞİTİMİN FELSEFESİ
09/12/2010

Toplumumuzda “felsefe” sözcüğüne pek sempati ile bakıldığını söylemek güçtür. Bunu, gerek okullarda gerek de geniş toplum kesimlerinde felsefeye olan ilginin istenen düzeyde olmamasına dayanarak söylüyorum. Felsefe ile ilgilenen pek kişinin bu durumdan hoşnut değildir. Felsefecileri, filozofları saçmalıklarla ilgilenen kişiler olarak görmek Türkiye toplumu dışında başka bir toplumda herhalde yoktur.

Eğitim sistemimizin hiçbir zaman sağlam bir felsefi temeli olmadığı gibi felsefe dersinin eğitimi de istenen düzeyde olmamıştır. Toplumumuzda egemen olan geleneksel otoriter kültür unsurları biz felsefe öğretmenleri için güç bir engel teşkil etmektedir. Bu nedenle felsefe öğretmenleri felsefeyi kavratma konusunda zorluk çekmektedirler. Araştıran, sorgulayan, eğitim sürecine bizzat katılan öğrenciyi yetiştirmek Milli eğitimin temel amacıdır. Bu niteliklere sahip bireyleri yetiştirmenin bir yolu da felsefe eğitimini önemseyip felsefeyi içselleştirmekten geçer. Çünkü felsefe eğitimi mevcut kabullerin dışına çıkarak düşünen yargılayan eleştiren yeni fikirler üreten bireyleri önemsemektedir. Ancak geleneksel otoriter bir yapıya sahip olan toplumumuz bu tür nitelikleri genel olarak hoş karşılamaz. Böyle bir toplumda yetişmiş gençlerin görünürde karşı bir duruş sergilemekle birlikte bu duruş ciddi ve samimi değildir. Söz konusu geleneksel değer ve inançlar olunca katı bir tutum ve davranışlar sergilenir. Bu noktada felsefe mevcut ön kabul ve dogmatik değerleri dışladığından felsefe ile ilgilenen herkesi günah keçisi olarak görmektedir. Gençlerin zihnindeki bu engeller aşılmadan felsefe etkinliği yapmak güçtür. İşin garip olan yönü ise bunları aşmak için de felsefe eğitimine ihtiyaç duyulmasıdır. Çünkü Felsefe eğitimi sorgulama, eleştirme, düşünme ve analiz yapabilme becerisi kazandırmaktadır. Felsefe eğitiminin önemi de buradan kaynaklanmaktadır.Felsefesiz eğitimin sağlıklı olmadığı açıktır. Eğitimin de bir felsefesi olmalıdır. Eğitimde yaşanan sorunların temelinde eğitimin bir felsefesinin olmamasıdır. Eğitimin dayandığı temel ilke ve kavramları ele alıp sorgulamak felsefenin işidir. Eğitimde hedef ve davranışların dayandığı kriterlerin belirlenmesinde felsefeden yaralanılmalıdır. Eğitimin temel unsuru insandır. İnsanı kendine konu edinen felsefenin insana bakış açısı eğitimin diğer unsurlarını etkilemektedir. Felsefeyi eğitimin dışına iten kişiler ve eğitim kurumları olmuştur. Ancak eğitim sistemini etkileyen felsefi görüşler insanın hayata bakış yönünü belirlemektedir. Bu nedenle istense de felsefeden kaçış mümkün değildir.Bu noktada felsefenin eğitime katkısı olduğu gibi eğitiminde felsefeye katkısının olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü insanlara eğitim aracılığıyla bilimsel ve sanat birtakım beceri ve davranışlar kazandırmak mümkündür.


Paylaş | | Yorum Yaz
6730 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Filozoflardan Diyaloglar - 19/12/2011
Felsefeye çağrı Platon’un dediği gibi merakla başlar.
Kadın Filozoflar - 19/11/2011
Birçok alanda olduğu gibi düşünsel bir etkinlik olan felsefede de kadının adı anılmıyor.
Tufan - 28/10/2010
Bu gün içimden bu köşeye şiirlerimden birini eklemek istedim
Bunları biliyor musunuz? - 16/10/2010
Bunları biliyor musunuz?
Bunları biliyor musunuz? - 16/10/2010
Bunları biliyor musunuz?
Felsefeyi anlatmak - 21/08/2010
Of off ne zor şeymiş bu felsefeyle uğraşmak.
Eylemde Özgürlük Paradoksu - 12/08/2010
Yaşamımızın her anında sorgulanmaya ve üzerinde düşünülmeye değer kavramlar/problemler hep var olmuştur.
Mitostan Logosa Felsefenin Serüveni - 06/08/2010
Felsefenin serüveni uyanışın, akılcı düşünmenin ve mevcut yerleşik doğmalara başkaldırışının öyküsüdür.
Günün Sözü

Öfkeli bakan değil, akıllı bakan korkunç ve tehlikeli görünür: Kuşkusuz insan beyni aslanın pençesinden daha korkunç bir silahtır. (Arthur SCHOPENHAUER)

Nerede canlı bulduysam, orada güç iradesi buldum; hizmet edenlerin iradesinde bile efendi olma iradesi buldum. (NIETZSCHE)

Hep öğrenci kalan insan, öğretmenine borcunu kötü ödüyor demektir. (NIETZSCHE)

FelsefeSınıfı.Com'da Ara
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam581
Toplam Ziyaret1834020