• FelsefeSinifi.Com
    • "Felsefe merakla başlar" Platon
    • Felsefe yapmak mı lazımdır diyorsunuz, o halde felsefe yapmak lazımdır. Felsefe yapmamak mı lazımdır diyorsunuz, bunu yapmak için yine felsefe yapmak lazımdır. (Aristoteles)

Felsefe, Sosyoloji ve Psikoloji dersleri

Üyelik Girişi
E-Haber
Site Haritası
Hava Durumu

Hayatın Anlamı

 

Bilindiği gibi felsefenin ilgilendiği sorulardan biri de hayatın bir anlamı var mı? bu soruya kesin bir cevap verilemesede aşağıda anlatacağım hikaye bu soruya ilişkin bir fikir verir:

Philadelpialı dişçi Sam, hayatın anlamını bulmak için Hindistan'a gider. Aylar geçer, kendinden bir haber çıkmaz. bunun üzerine annesi oğlunu bulmak üzere yola çıkar. Hindistan'a vardığında çevresindekilere buraların en bilgesinin kim olduğunu sorar. Tavsiye edilen gurunun yaşadığı yere vardığında kapıdaki görevliler onu durdururlar. Guruyla görüşebilmek için bir hafta beklemesi gerektiğini, görüştüğündeyse ona sadece üç kelime söyleyebileceğini anlatırlar. Kadın, sarf edeceği üç kelimeyi düşünerek sabırla bekler. Nihayet görüşme günü gelip gurunun karşısına çıkarıldığında şunları söyler: "Eve dön, Sam!"

 

Günün Sözü

Öfkeli bakan değil, akıllı bakan korkunç ve tehlikeli görünür: Kuşkusuz insan beyni aslanın pençesinden daha korkunç bir silahtır. (Arthur SCHOPENHAUER)

Nerede canlı bulduysam, orada güç iradesi buldum; hizmet edenlerin iradesinde bile efendi olma iradesi buldum. (NIETZSCHE)

Hep öğrenci kalan insan, öğretmenine borcunu kötü ödüyor demektir. (NIETZSCHE)

FelsefeSınıfı.Com'da Ara
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret1924544