• FelsefeSinifi.Com
    • "Felsefe merakla başlar" Platon
    • Felsefe yapmak mı lazımdır diyorsunuz, o halde felsefe yapmak lazımdır. Felsefe yapmamak mı lazımdır diyorsunuz, bunu yapmak için yine felsefe yapmak lazımdır. (Aristoteles)

Felsefe, Sosyoloji ve Psikoloji dersleri

Üyelik Girişi
E-Haber
Site Haritası
Hava Durumu

Felsefe

Felsefe, bir konunun gelişi güzel açıklanması olayı değildir. Ya da birçoğumuzun kullandığı gibi anlaşılmaz üç beş kelime yan yana gelince “felsefe yapılmış” olmaz. Asıl olarak felsefe belirli sorunların, konuların, belli temellere dayandırılarak çözümlenmesi ve açıklanması olayıdır. Belirli konuların onlarca farklı kafadan perspektifize edilmesi ile çok farklı çözüm önerileri getirileceğinden; sorunlara felsefe gözünden bakmak doğru yolu bulmak için en iyi yöntemdir. Bu bağlamda felsefe bir çözüm yoludur, doğruluğun yoludur demek yanlış olmaz.  Bu çözüm yolları aranırken herhangi bir konunun istenildiği gibi açıklanması bir kaos ortamının doğmasına yol açar – ki bu da gidilen yolun doğruluktan sapmasına neden olur. Fakat içinde bulunulan vaziyetin en iyi şekilde tespit edilip belli bir bilgi birikiminde temellendirilerek yapılabilecek en doğru hareketin belirlenmesi felsefede doğruluğa giden yolun ilk ve en önemli adımıdır. Ve bu adım kişi veya kişilerin hakikate ulaşmada araç olarak kullanılabileceği tükenmez bir nimettir. Felsefenin yapısal olarak farklı görüşler üretme isteği doğal olarak bir düzen gerektirecektir. Bu düzen felsefik düşünmede sınır değil; bir yol işareti levhası misali yol gösterici olacaktır. Bu yüzden felsefe belirli konuların temellendirilmiş çözüm ve açıklaması ile olmalıdır.

Renas KARDAŞ/ 12YD-A


Yorumlar - Yorum Yaz
Günün Sözü

Öfkeli bakan değil, akıllı bakan korkunç ve tehlikeli görünür: Kuşkusuz insan beyni aslanın pençesinden daha korkunç bir silahtır. (Arthur SCHOPENHAUER)

Nerede canlı bulduysam, orada güç iradesi buldum; hizmet edenlerin iradesinde bile efendi olma iradesi buldum. (NIETZSCHE)

Hep öğrenci kalan insan, öğretmenine borcunu kötü ödüyor demektir. (NIETZSCHE)

FelsefeSınıfı.Com'da Ara
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret1918268