• FelsefeSinifi.Com
    • "Felsefe merakla başlar" Platon
    • Felsefe yapmak mı lazımdır diyorsunuz, o halde felsefe yapmak lazımdır. Felsefe yapmamak mı lazımdır diyorsunuz, bunu yapmak için yine felsefe yapmak lazımdır. (Aristoteles)

Felsefe, Sosyoloji ve Psikoloji dersleri

Üyelik Girişi
E-Haber
Site Haritası
Hava Durumu

Duygu Açılımı

         Duyguların açığa vurulmuş halidir şiir. Tümcelerin aşklara dökülmüş halidir. Varlığın melodik halidir.          Geçmiş ile geleceğin birleşimidir. Yaşanmış ve yaşanacak bütün duyguları simgeleyen, sembolizm akımından kopup gelmiş, felsefeden varlık gerçeğini çalmış, müziğin her rengini görmüş, her çiçekten bal almış, her aşığın aklına girmiş ve insan içine saklanmıştır şiir denilen duygu denizi.         Her insan hayatının bir yerinde şiirin kapısını çalmıştır. Hayatımızın bir dakikası bile çıkarıldığında anlamsızlıklar bütünü olurken, şiirsiz bir hayatın düşünülmesi imkansız. Hayatın anlamı haline gelmiş şiir aslında bir varoluş sebebidir; çünkü aşksız, sevgisiz, müziksiz, resimsiz bir hayatın imkansızlığını inkar etmek ahmaklıktır, ve bu simgelerin hepsi şiirin varlığıyla ayaktadırlar.           Bir aşığın sevdiğine açılması, bir ölünün ardından yakılan ağıt, anneye bestelenen şarkı, biriktirdiğin bütün gözyaşlarının sayfalara dökülmesi, aşkın ölümcüllüğünde yeniden diriliştir şiir.          İnsanı insan yapan bütün duyguların birikimidir. Ertelenmiş sözcüklerin söylenmesindir. Ve sensin şiir. Yaradılışındır. Her ince detayın şiirsel ahenklerle donatılmıştır. İnsan olmanın en yüksek açılımıdır şiir. 

Renas Kardaş/ 12YD-A


Yorumlar - Yorum Yaz
Günün Sözü

Öfkeli bakan değil, akıllı bakan korkunç ve tehlikeli görünür: Kuşkusuz insan beyni aslanın pençesinden daha korkunç bir silahtır. (Arthur SCHOPENHAUER)

Nerede canlı bulduysam, orada güç iradesi buldum; hizmet edenlerin iradesinde bile efendi olma iradesi buldum. (NIETZSCHE)

Hep öğrenci kalan insan, öğretmenine borcunu kötü ödüyor demektir. (NIETZSCHE)

FelsefeSınıfı.Com'da Ara
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret1918268